Sovičky

NEJSME NA TO SAMI

V rámci šablon, do kterých se naše mateřská škola zapojila, proběhl 7.11.2017 kurz grafomotoriky a školní zralosti pro předškolní děti a jejich rodiče vedený zkušenými lektorkami z PPP v Příbrami Mgr. Strakovou a Mgr. Veselou.

 

Dušičkové rojení

 

Za zábavou i poznáním

Sovičky mají chytré hlavičky, a proto se v úterý 31.října vydaly do Berouna, aby navštívily muzeum, kde berounský dům dětí připravil Helloween po česku. Děti pomáhaly upírovi hledat netopýry, u pavoučnice musely prolézat pavučinou, u netopýra zase hledat a poznávat zvířata. U staré můry musely zvládnout překážkovou dráhu a u muchomůrek vrátit  puntíky. Nakonec vstoupily do tajemné laboratoře čarodějnic, kde si vyzkoušely malování kouzelnými lektvary. Nezapomněly se zajít podívat, jak se daří berounským medvědům Kubovi a Matějovi.

 

 

ZELENINOVÝ DEN

Kdo jí mrkev, ředkvičky,

bude zdravý celičký.

 

 

ZPÁTKY DO MINULOSTI

Sovičky ve středu 11.10. navštívily starý vodní mlýn na Lhotce u Lochovic.

 

OVOCNÝ DEN

Předškoláci měli za úkol přinést si do školky různé druhy ovoce. Ti, co nezapomněli dostali velkou pochvalu a pak se děti daly do zkoumání. Porovnávaly velikost, barvu,vůni, počítaly, ochutnávaly. Poznávaly hlásku na začátku slova, hádaly ovocné hádanky. Nakonec si každý namíchal podle své chuti ovocný salát. To byla dobrota!

 

ŠKOLNÍ ROK 2016/2017

 

LOUČENÍ SE ŠKOLKOU

"Každá školka má svůj konec" si společně zazpívalo 14 předškoláků v úterý 20.6.2017 a společným vystoupenim pro rodiče se rozloučili s mateřskou školou. 

Čarodějky kamarádky letí tam a zase zpátky.

Šaty mají od sazí, snad se v letu nesrazí.

 

Čarodějnické čtení v hostomické knihovně

Na pozvání čarodějnice Květy se naše čarodějnická tlupa vypravila v úterý 25.4. do hostomické knihovny. Čekalo nás zde nejen čtení z krásné knížky Čarodějka Dorka, ale společně jsme si zatancovali, postavili z donesených víček nový domeček pro Dorku, vyřešili doplňovačku a ještě si zavěštili z kouzelné koule. Čekání na autobus jsme strávili na dětském hřišti.

Den Země

Ve čtvrtek 20.4. jsme společně se školáky oslavili svátek naší planety Země. Domeček Hořovice připravil pro děti v královodvorském zámečku dopoledne plné zábavy a poučení. Nejprve jsme si prověřili, jak umíme třídit odpady. Úkol jsme zvládli na výbornou a všichni proto dostali medajli a osvědčení. Ve velkém stanu nás pak čekala řada stanovišť, kde jsme si vyzkoušeli své znalosti a dovednosti a získali nové. 

 

Morenu nesem s velikým nosem.                                                                                                                                                                  Do ohně ji dáme, jaro přivítáme.

Podle starého lidového zvyku jsme se rozloučili se zimou a přivolali jaro.

Už půjdem do školy.....

Téměř celá třída Soviček se chystá k zápisu do školy. Aby děti věděly, co je čeká, šly se do první třídy podívat. Sledovaly prvňáčky při čtení, psaní a počítání. Samy pak předvedly, co už umí. 

Knížka je náš kamarád

Sovičky se ve středu 22.3. vypravily navštívit hostomickou knihovnu. Některé děti byly v knihovně poprvé a tak je překvapilo tak velké množství knih na jednom místě. Paní knihovnice Irena Lisá si s dětmi povídala o tom, jak mají s knihami zacházet a kam si je mají ukládat. Děti si poslechly ukázku z knížky Teta to plete a dokázaly opravit popletené pohádky. Při obrázkovém pexesu si procvičily pohádkové kamarády. Pomohly roztřídit pomíchaná písmenka, ze kterých si poskládaly svá jména. Společně si pak prohlížely knížky z dětského oddělení.

 
Zahrajem si na vojáky...
V úterý 14.3. školáci pozvali Sovičky na setkání s opravdovými vojáky. Osovskou školu navštívila Armáda ČR - vojenská stráž. Na úvod vojáci předvedli dětem slavnostní nástup. Na několika stanovištích si chlapci i děvčata mohli vyzkoušet střelbu z elekktronické pistole a na obrazovce počítače kontrolovat svoji úspěšnost. Zkusili rozdělat oheň pomocí křesadla, které znali jen z pohádek. Prohlédli si zbraně a oblékali si části maskovací výstroje vojáků. 
 
 
 
Masopustní karneval
Haló pane karnevale račte dále, račte dále. V pátek 10.2. přišly do školky místo dětí "betmeni", "ninžové", kouzelník, pirát, rytíř, robot, Olaf a Elza, baletka, víla a kočička. Doprovázel je lovec Pampalini a Beruška. Celé dopoledne tančili, soutěžili a bavili se při veselých hrách. 
.
 
 
Hrajeme si na řemesla - stavbaři a kuchtíci
Jedna, dva, tři, teď! Postavíme zeď.                                                                                              Bude to zeď veliká, zavoláme zedníka. Sovičky pojmenovávaly, hádaly, kreslily a také si samy některá povolání vyzkoušely.
 
 
 
 
Předvánoční setkání s rodiči u Soviček
Každým rokem nakonec přijde měsíc prosinec.                                                                  Přinese nám stromeček, pod stromečkem dáreček.                                                               Od začátku prosince se děti učily básničky, písničky a tanečky, aby jimi potěšily své blízké na předvánočním posezení ve školce. Po vystoupení si za pomoci rodičů rozbalily dárečky. Společně pak mohli zdobit perníčky nebo vyrábět stromečky ze sušených pomerančů.
 
 
 
 
Čertovské cvičení
V úterý 6.12. nás pozvali starší kamarádi ze školy na Čertovské cvičení. Společně s prvňáky děti tančily, hrály pohybové hry, soutěžily a cvičily pod vedením skoro opravdové čertice.
 
Přišli k nám čerti, andělé a Mikuláš
V pondělí 5.12. dopoledne nás ve školce překvapil svou návštěvou Mikuláš se svou družinou. Čerti blekotali, hudrovali, řinčeli řetězy a vyhrožovali prázdnými pytli na hříšníky. Andělé se andělsky usmívali a Mikuláš předčítal z knihy hříchů své zápisky. Věděl, že některé děti nerady uklízí hračky, další zase oblečení ve skříňce, někdo se rád hádá a vychloubá a dokonce i pere! Hříšníci museli slíbit, že se polepší a vykoupit z pekla písničkou nebo básničkou. Všechny Sovičky byly moc statečné a Mikuláš je odměnil sladkými perníčky.
 
 
Dušičkové rejdění
V úterý 1.11. přišly místo dětí do školky podivné bytosti - čarodějnice a čarodějové, duch, kostry, upír, zombie a další strašidla. Daly si tady sraz, aby si připomněly svátek dušiček. Řádění strašidel začalo divokým tancem a pokračovalo oblíbenou židličkovou, tancem s koštětem a hrou na sochy. Přesnou mušku si všichni poměřili při shazování pyramidy z mumií. Šikovnost zase při přenášení dračího vajíčka. Následovala strkaná do horké brambory. Všechna strašidla si s nástrahami úkolů hravě poradila. Společně si všichni vyrobili malého ducha a posilnili se sladkou odměnou. Děkujeme všem maminkám za přípravu kostýmů.
 
 
 
Podzimní dýňování
Sovičky dostaly od rodičů Matýska Hradeckého krásné dýně. S pomocí paní učitelky si děti vytvořily podzimního strašáka - dýňáka. 
 
 
 
 
 
Sovičky mají chytré hlavičky
Ve čtvrtek 20.10. se Sovičky vypravily za netopýrem Hugem, který žije v berounském muzeu. S jeho pomocí objevovaly dávnou historii města Berouna a jeho okolí. Na Městskou horu došly pozdravit berounské medvědy Kubu a Matěje. 
  
 
 
Kdo byl sv. Václav ?
Den před státním svátkem - 27.září, se Sovičky vrátily v čase do dávných dob české historie. Vyprávěli jsme si legendu o sv. Václavovi a jeho bratru Boleslavovi. Snažili jsme se pochopit význam slov závist, láska. Postřeh, trpělivost a pozornost si děti procvičily při pátrání po obrázcích s královskými symboly. Kluci si vyzdobili svatováclavské meče a děvčátka zase královské koruny. Nechyběl ani pravý královský tanec.
 
 
 
První výlet Soviček
Začátek září nachystal nádherné počasí a Sovičky ho využily k prvnímu výletu ze školky. V pátek 9.9. jsme se vypravilli do Hostomic na farmu za zvířátky. Děti krmily huňaté ovce a mlsné kozy, hřebelcovaly koníky, kteří je potom povozili. Volně kolem pobíhaly husy a perličky, slepice a kohouti. Na jezírku plavaly kachny s kachňaty. Ve stínu odpočívala bílá kočička Piškotka a pastevecký pes Austin si užíval drbání na hlavě. Chytré hlavičky poznávaly semínka ukryt v malých sáčcích - čočku, fazole, dýni a další. Při zpáteční cestě se děti osvěžily zmrzlinou.
 
 
 

 


Kontakt

ZŠ a MŠ Osov, okres Beroun

Mateřská škola Osov
Osov 93
267 25

311 584 281

Sovičky - 720 546 016